Til forsiden
 
SPONSORER

Se alle sponsorer
 
 
 
 
 
 
 
 
 
    NYHEDER     LOVSTOF     FAKTA     HVEM ER VI?
      Norsk Hydro sælger Hydro Polymers til INEOS


INEOS bliver nu Europas suverænt største producent af PVC

22-05-2007

I går blev det annonceret, at Norsk Hydro sælger Hydro Polymers til det britisk ejede INEOS (tidligere EVC). Hydro Polymers er Nordeuropas største PVC-producent med produktionsfaciliter i både Norge, Sverige og Storbritannien. Hydro Polymers har 1200 ansatte.
 
For kort tid siden besluttede Norsk Hydro, at Hydro Polymers ikke længere skulle være en del af Hydro, men selvstændiggøres. Hydro Polymers skiftede således navn til Kerling, og det var forventet, at dette selskab skulle børsnoteres. Imidlertid kom INEOS på banen, og har nu købt Kerling for fem milliarder kroner.
 
Ineos er Europas største producent af PVC, men producerer også en lang række andre produkter. INEOS har 68 produktionsfaciliteter i 17 lande og har 15.000 ansatte. Det er verdens trediestørste kemiske virksomhed med en omsætning på 183 milliarder kroner.

Hydros pressemeddelelse i forbindelse med salget

INEOS pressemeddelelse i forbindelse med købet




Tilmeld dig vores nyhedstjeneste: send en mail mærket Nyheder til: pvc@pvc.dk























  PVC DESIGN   FORSIDE   ENGLISH  

PVC Informationsrådet, Nørre Voldgade 48, 1358 København K.
Telefon: 3330 8630 Fax: 3330 8631  E-mail: