|
|
|
|
 |
|
|
 |
 |
Alle aspekter ved PVC-affaldet belyses ved Dakofa-konference
14-01-2002
Dansk Komité for Affald (DAKOFA), der er en medlemsorganisation for blandt andet centrale og lokale myndigheder inden for affaldsområdet afholder en stor konference om PVC-affald i Ingeniørhuset i København mandag den 21. januar. Konferencen arrangeres i samarbejde med Center for Restprodukter (C-RES), der er et samarbejde mellem en række virksomheder og institutioner, der arbejder inden for affalds- og genanvendelsesområdet.
Alle aspekter ved PVC-affaldsproblematikken belyses ved konferencen. Der gives en status for EU-Kommissionens arbejde på området, og der redegøres for Miljøstyrelsens overvejelser om PVC-fraktionen. Også behandlingsmuligheder for PVC-affald præsenteres, både i form af genanvendelse af hård PVC (WUPPI) og i form af de to danske processer under udvikling: Watech- og RGS90-processen. PVC-industrien er også inviteret med til konferencen. Ole Grøndahl Hansen fra PVC Informationsrådet skal således tale om PVC-materialets miljømæssige fordele og ulemper.
Yderligere redegøres for oparbejdningsmuligheder i udlandet samt logistik ved indsamling og håndtering m.h.p. vejledning af kommunerne, som skal foretage anvisning af PVC-affald. Endelig præsenteres den nyeste udvikling inden for efterbehandling af røggasrensningsprodukter fra affaldsforbrænding, som sætter PVC-affaldet i et nyt og måske knap så problematisk skær, som det hedder i invitationen til programmet. Tilmelding til konferencen kan ske via Dakofas hjemmeside, hvor konferencens program også findes.

Tilmeld dig vores nyhedstjeneste: send en mail mærket Nyheder til: pvc@pvc.dk
|
 |
 |
|
|
 |
|
PVC Informationsrådet, Nørre Voldgade 48, 1358 København K.
Telefon: 3330 8630 Fax: 3330 8631 E-mail: 
|
|
|